V otázkách a odpovědích na webu Prahy 7 se s tímto tématem sice nesetkáme (hodně je ale diskutováno na stránkách Prahy 2), zato mi ale nedávno přišel e-mail, kde bylo kromě jiného napsáno: „Koupil jsem byt na P7, právě se tam stěhuji a stalo se pro mě velmi nepříjemným překvapením zjištěni obrovské koncentrace zvířecích výkalů na ulici. Na předchozí P4, P2, ani P6 jsem se s tím v takové míře nesetkal.“

Tak jsem se na to musel podívat z blízka. Na tom titulním obrázku jsou trofeje z procházky ulicemi kolem Strossmayerova náměstí. Takový výběr se dá pořídit poměrně rychle, nezabere to ani 10 minut. A je celkem jedno, kterým směrem se člověk vydá. Proto mě také zajímalo, jestli městská část nepolevila v úklidu. Na otázku ohledně nákladů na úklid jsem získal následující odpověď:

Úklidy chodníků: 6 723,9 tis Kč/rok

Úklid exkrementů: 6 939,7 tis Kč/rok
Koše na exkrementy: 479,8 tis Kč/rok

Vánoční stromky: 71,4 tis Kč/rok
Odpadkové koše: 578,4 tis Kč/rok
Odpady okolo kontejnerů : 72,4 tis Kč/rok
Černé skládky: 178,5 tis Kč/rok

Úklidy dětských hřišť a jiných prostranství ve správě městské části P7:

Úklidy:    2 980,7  tis Kč/rok
Koše:        262,8  tis Kč/rok   

Celkově nás tedy čistota našeho okolí stojí ročně neuvěřitelných více jak 18 milionů Kč. Nevím, je to málo nebo moc? Každopádně nejméně 30 procent z toho považuji za zbytečně vyhozené peníze díky těm, pro které ohleduplnost je zřejmě neslušným slovem. A kolik peněz se tak utratí v celé Praze? Co všechno by se dalo za takovou sumu vybudovat? A přesto nespokojenost se stavem čistoty našich chodníků je oprávněná. A nejenom v Praze 7. Kolik asi by to muselo stát, aby se o chodnících v Praze dalo říci, nejsou jedním velkým psím záchodkem?
Ivan Tinka

page157_5
(Klikněte na Pepu!)